Publiceringsdatum: 2025-02-26
Letar du efter anställning inom hotell, restaurang, storhushåll? Vill du ta steget att arbeta som servitör/servitris hos Kvikkjokk Fjällstation AB? Nu har du möjligheten. Kvikkjokk Fjällstation AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta 3 månader – upp till 6 månader. Kan det vara du?
Jokkmokk är platsen där denna position är ledig. Kvikkjokk Fjällstation AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som servitör/servitris. De har just nu ett ledigt jobb som servitör/servitris som kan vara av intresse för dig. Söker du efter en spännande karriär som servitör/servitris? Sök jobbet hos Kvikkjokk Fjällstation AB senast söndag den artonnde maj 2025 och bli en del av deras team.
Kvikkjokk ligger längst in i den Lappländska fjällvärlden - vid vägs ände. Den som söker naturens skönhet, bör besöka Kvikkjokk. I anslutning till Kvikkjokk ligger de två stora nationalparkerna Padjelanta och Sarek som tillsammans med Stora Sjöfallet också utgör världsarvsområdet Laponia som inrättades 1995 av Unesco.
Det finns 60 bäddar med enkel- till flerbäddsrum i två byggnader. Vi erbjuder förutom restaurang även café och bar samt en mindre butik.
Kvikkjokk är en liten by och det är 12 mil till Jokkmokk som är närmaste samhälle. Våra gäster söker naturupplevelser och många ger sig ut på längre eller kortare vandringar.
Vi söker någon som kan sköta restaurangen och ta hand om våra gäster under kvällens A la Carte nu till sommaren.Genuint intresse för mat och god kunskap runt vin och öl meriteras. Vi är ett litet team där kök och servis jobbar ihop och hjälper varandra.
Vårt kök är uppskattat bland våra gäster och är av stor betydelse för anläggningen. Vi serverar en enklare café &snackmeny 11.00-16.00, en dagens 12.00-14.00 och á la carte meny från 18.00 -21.00. Vi arbetar mycket med viltkött och fjällfisk.
Att jobba på fjällstation innebär att personalen bor, lever och arbetar tillsammans under några månader. Boendet ingår och kostavdrag görs
Vi arbetar enligt kollektivavtal mellan HRF och VISITA.
Ansökan skickas med personligt brev samt CV till: annika@kvikkjokkfjallstation.se
Vid frågor kontakta: Annika Reuter, 073-073 74 63
Intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Kvikkjokk Fjällstation AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
Organisationsnummer | 5567853022 |
Typ av anställning | Sommarjobb / feriejobb |
Yrke | Servitör/Servitris |
Yrkesområde | Hotell, restaurang, storhushåll |
Kvikkjokk Fjällstation AB söker en person till denna tjänst som servitör/servitris med placerings i Jokkmokk. Om det låter intressant att arbeta som servitör/servitris hos Kvikkjokk Fjällstation AB skickar du in din ansökan senast 2025-05-18.
Källa: Arbetsförmedlingen
Stiftelsen Mo Ångsåg söker tre personer till tjänsten som servitör/servitris i Umeå.
2025-02-05
Mer infoMeet a Group international AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Borlänge.
2025-03-10
Mer infoBoqueria Göteborg AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Åre.
2025-02-19
Mer info